Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pes mě musí poslechnout, protože jsem přeci jeho vůdce

Co si o sobě nabubřele myslíte, jací a kým byste chtěli být, a jak dobře to umíte populisticky "vokecat", je psům putna! Neumí mluvit a nerozumí lidské řeči, tak k čemu jsou slova? O tom, zda jste, či nejste, pro svého psa vůdcem, rozhodují činy. VAŠE ČINY!

adscn2887.jpg

A nepleťte si prosím vůdce s diktátorem. Skutečný vůdce si nepotřebuje nic dokazovat (řvaním, výhrůžkami, dopouštět se násilí, pouštět hrůzu...). K respektu nikoho nenutí ani hrubou silou, ani sladkými sliby. A přesto ho má, stejně jako naši důvěru. Protože se jako vůdce chová: Je sebejistý. Umí se rychle a správně rozhodovat. Je velkorysý. Ví, kdy potřebujeme podržet, a kdy to má nechat na nás.  Je tu a zároveň není. To my (psi) si vybíráme vůdce. To my (psi) si ho zvolíme.

Pokud máte právě pocit, že rozeným vůdcem tedy rozhodně nejste a bezradně stojíte s vaším chlupáčem na vodítku, vybodněte se na to . Nikdo není dokonalý .

Vždyť se psem můžete být parťáci. K tomu nepotřebujete vrozené schopnosti. Postačí pár naučených dovedností:

  1. Trocha slušnosti - Zkuste místo nátlaku, ať už slovního (musíš, dělej, řvaní rozkazů...), nebo fyzického (škubání, tahání, vycukávání, škrcení, elektrických šoků...), psa naučit, co po něm chcete, a potom ho o to "jen" požádat. Pokaždé, když budete chtít smýknout vodítkem, nebo psa čapnout za obojek, vzpomeňte si, že to jde i jinak, PROSÍM.
  2. Trocha empatie - Nebojte se vžít do pocitů vašeho psa. Třeba zjistíte, že nemohl přiběhnout na zavolání, protože by riskoval krk, kdyby se otočil k tomu bafanovi zády a začal utíkat k vám. Můžete mu to vyčítat? A nezaslouží si naopak, abyste mu občas pomohli? Třeba jen tím, že se postavíte do první linie. Že se stanete bariérou před zlým světem. Že jej budete chránit a bránit. A je fér, nechat naopak vašeho psa obtěžovat, nebo dokonce šikanovat, okolí? Ne vždy platí, že kdo nic nedělá, nic nezkazí!
  3. Trocha trpělivosti - Nikdo učený z nebe nespadl, takže je nefér, vyčítat psovi, že to, či ono, dělá, nebo nedělá, pokud jste mu  srozumitelně nevysvětlili, co po něm chcete. A buďte prosím trpěliví. Váš žáček není génius , takže piánko krok za krokem, od jednoduchého ke složitému.
  4. Trocha důslednosti - Pochopit fungování lidské společnosti dá zabrat i studovanému politologovi, natož psovi. Tak se snažme, co to jen jde, aby měl ten psí svět nějaký řád. Když je to samá výjimka, je to chaos, a pak se divte, že se pes bude snažit přežít, jak se dá. Ostatně, netoužíme všichni snad celý život po jistotách a po bezpečí? Jak příjemné a uklidňující je vědět, co se stane, když...

A myslím, že za čas nikdo nepozná, že nejste svému psovi vůdcem. Možná to bude i tím, že se jím vlastně v očích vašeho psa stanete. A proto vás bude chtít poslouchat .