Jdi na obsah Jdi na menu
 


UPOUTÁVKY a VIDEOREPORTÁŽE

2. 5. 2014

Chodit a komunikovat se psem na vodítku není žádná legrace. Na to, jak se to učíme například ve výchovné psí škole, se můžete podívat zde. Akce psí školy MINIMAXIPES se co do náplně velmi často prolínají, takže výchovná psí škola není jediné místo, kde komunikaci se psem prakticky beze slov, za použití rukou, gest a řeči těla, probíráme. A stále se předsvědčuji (přesvědčujeme), jak je to blahodárné, a jak to pomáhá v každodenním pohodovém soužití se psem.

 


 

Odkaz na toto video najdete na těchto stránkách několikrát v sekci CANISTERAPIE. Ale pro případ, že by vás vůbec nenapadlo, do těchto míst "klikat", tak si dovoluji, dát ho i sem . Canisterapie je mou vášní, protože mi umožňuje spojit dohromady několik oblíbených věcí: za prvé: učit mé čivavky triky a skopičiny; za druhé: vymýšlet nové hry pro psy a děti; za třetí: ty hry vyrábět; za čtvrté: všechno použít smysluplně ku prospěchu druhých. Doufám, že i  vás krátký sestřih z naší canisterapeutické praxe nadchne, nebo se alespoň po jeho shlédnutí budete usmívat .


Na jaře 2014 jsme se po tři večery sešli u příležitosti KLIK - TRIK - KURZU "ASISTENČNÍ MAZLÍK" a rozhodně to nebyla ztráta času. Mě samotné účastníci vytřeli zrak, co všechno se dokázali za tři měsíce naučit a jak ukázkově pochopili principy posilování chování a učení se krok za krokem. Takže neváhejte a podívejte se sami, jaké asistenční mazlíky jsme si vycvičili .

 


 

V neděli 27.4.2014 se v areálu na Zdobíně uskutečnil TRÉNINK FLYBALLU KROK ZA KROKEM, tedy v souladu se zásadami pozitivního posilování. Nikdo ze zúčastněných se flyballu nikdy předtím nevěnoval, a to proto, že jsme je vesměs měli spojený s velkým zdravotním rizikem a s přílišným vytáčením psů do nepříčetnosti, které je následně příčinou mnoha výchovných ale i psychických potíží.

Nácvik krok za krokem nás ovšem zaujal a naladil a jsme moc rádi, že nám Tereza a Honza Hladký přijeli svou metodiku, kterou školí v rámci Jihočeské psí akademie, představit. Byla to pohodová neděla plná inspirace  a skutečně nás přesvědčili, že flyball se může naučit a může milovat skutečně každý pes!


O víkendu 22.-23.3.2014 se v Choustníkově Hradišti uskutečnily první hry se psy a pro psy speciál DOG FITNESS HRÁTKY. Jelikož dog fitness je velice často spojované s prací na nafukovacích balančních podložkách a balónech, byly dog fitness hrátky o cvičení na všem a se vším možným, jen né s nafukovacími pomůckami . Důvod byl jediný: Kolem nás je tolik příležitostí ke hraní, k posilování, ke koordinačním cvičením, že by byla velká škoda upnout se jen na jeden druh cvičebních pomůcek.

Součástí dog fitness hrátek bylo i povídání o odpočívání psů, návod jak se dělá psí relaxační masáž a probírali jsme i nejčastější tréninkové obtíže (tedy na co si dát pozor a jak se jim vyvarovat).


Od září do prosince 2013 probíhal v Choustníkově Hradišti tradiční (již ani nevím kolikátý) kurz školičky pro štěňátka a začátečníky. Každý kurz je jiný. Ještě se nekonaly dva, které by byly úplně stejné, což je dáno nejen mým postupným vývojem (a tím v dobré víře myslím mé zlepšování), ale také žáčky, kteří přijdou. Tento pozimní kurz byl zaměřen především na boj se psím strachem a na to, že zdrojem velkého počtu psích výchovných problémů je nesvoboda. Tudíž jsme se věnovali přirozeným potřebám psů a jejich smyslové stimulaci, což já obvykle shrnuji pod výrazem psí wellfare. To samozřejmě ale neznamená, že bychom se neučili základní věci, jako sedni, lehni, zůstaň, přivolání a chůzi na vodítku .